Продукція
Препарати зареєстровані в Україні
Ефективність Стифімолу в лікуванні ожиріння
Сергієнко О.О., Сергієнко В.О., Підсадочна І.І., Сегін В.І., Сергієнко Л.М.
Національний медичний університет ім. Данила Галицького
Ожиріння є одним із основних факторів ризику розвитку 2 типу (інсулінонезалежного) цукрового діабету (ЦД), ішемічної хвороби серця (ІХС) та ряду інших захворювань. Визнання ВООЗ ожиріння новою неінфекційною «епідемією» ХХI століття вимагає активної уваги до цієї медико-соціальної та економічної проблеми. В багатьох країнах світу безпосередні та опосередковані витрати, пов’язані з лікуванням цієї патології складають 4–10% річного бюджету, виділеного на охорону здоров’я, але необхідність пошуку нових методів лікування і профілактики ожиріння не викликає сумнівів.
Мета
Метою дослідження була оцінка ефективності «Стифімолу» (капсули виробництва ЗАТ «Київський вітамінний завод») при лікуванні хворих з первинним ожирінням I ступеня на фоні базової терапії (дієтотерапії). Завдання дослідження:вивчити вплив досліджуваного препарату на динаміку показників ІМТ, систолічного (САТ) і діастолічного (ДАТ) артеріального тиску, частоти серцевих скорочень (ЧСС), інсулінової резистентності (ІР), ліпідного обміну; опрацювати схеми використання; вивчити переносимість і можливі побічні ефекти; дати рекомендації щодо особливостей застосування «Стифімолу».
Методи
Обстежено 42 пацієнти у віці 51,3±2,3 років з тривалістю захворювання 7,8±3,4 років. З метою контролю отримані дані про стан досліджуваних показників у 15 практично здорових людей. Вік хворих на ожиріння і контрольної групи практично не відрізнявся (Р>0,05). Ожиріння діагностували при збільшенні МТ за рахунок жирової тканини на 10% і більше від максимальної для даного зросту, віку і статі. Надлишкова маса тіла визначалась згідно рекомендацій ВООЗ (1998). Пацієнти були розподілені на 2 групи: основна група (група А) — 28 пацієнтів з первинним ожирінням І ст, які отримували на фоні базисної терапії (дієта №8 по Певзнеру з енергетичною цінністю добового раціону 1700–1800 ккал ) «Стифімол» по 2 капсули 3 рази на добу протягом 1,5 міс і «Стифімол» по 1 капсулі 3 рази на добу протягом наступних 1,5 міс); контрольна (група B) — 14 пацієнтів з первинним ожирінням І ст, яким призначалася базисна терапія у вигляді монотерапії. Курс призначення «Стифімолу» становив 3 міс. Обстеження хворих здійснювалося до початку, під час і після закінчення дослідження.
Оцінка ефективності: висока ефективність — зниження ІМТ на 5–9%; помірна ефективність — зниження ІМТ до 5%; низька ефективність — відсутність зниження ІМТ. Переносимість препарату оцінювалася на підставі даних опиту, об'єктивних даних, отриманих в ході дослідження, даних клініко-лабораторних досліджень.
В плазмі крові, за допомогою радіоімунологічного методу, визначали концентрацію інсуліну (набір insulin-IRMA 3210). Розрахунок індексу інсулінової резистентності (НОМА-ІР) проводили за формулою: НОМА-ІР = G0 х Іns0 /22,5, або НОМА-ІР = G0 х Іns0 / 135, 0, де G0 — рівень глюкози плазми крові натщесерце (ммоль/л); Іns0 — вміст ІРІ в сироватці крові натщесерце (пмоль/л). Розрахунок індексу функції бета-клітин підшлункової залози (НОМА- ФБК) проводили за формулою: НОМА-ФБК = Іns0 х 20/(G0 — 3,5). В сироватці крові визначали концентрацію загального холестерину (ЗХ), бета-ліпопротеїнів (бета-ЛП), триацилгліцеринів (ТГ), альфа-ліпопротеїнів (альфа-ЛП). Статистичний аналіз: варіаційно-статистичний метод з використанням параметричного критерія Стьюдента і непараметричного — Wilcoxon.
Дослідження проведене згідно принципів Гельсінської декларації, вимог Державного фармакологічного центру МОЗ України до клінічних випробувань ліків.
Основні результати
Обстежені пацієнти груп А і В не відрізнялись по основним досліджуваним параметрам (Р>0,05). Установлено, що у хворих з первинним ожирінням І ст. спостерігалось значне підвищення показників циркулюючого інсуліну (30,1±5,1 і 28,3±4,7 МО/л, Р<0,001), концентрації ТГ (1,9±0,2 і 1,9±0,3 ммоль/л, Р<0,05), концентрації ХЛПНГ (4,6±0,2 і 4,5±0,3 ммоль/л, Р<0,05), показників HOMA-індексу інсулінової резистентності (295,6±29,9 і 281,3±32,5, Р<0,001; Р<0,05); зменшення вмісту ХЛПВГ (0,4±0,02 і 0,4±0,03 ммоль/л, Р<0,001), параметрів HOMA-ФБК (2,1±0,03 і 2,3±0,05, Р<0,001). Таким чином, у обстежених хворих виявлено ряд ознак поліметаболічного синдрому «Х».
Встановлено, що в процесі лікування спостерігалося виразне зменшення апетиту, зниження ІМТ у пацієнтів з первинним ожирінням І ст. (група А). Зокрема, призначення «Стифімолу» пацієнтам з первинним ожирінням І ст. (2 капсули 3 рази на добу протягом 1,5 міс ) супроводжувалось зниженням показників ІМТ на -4,7±0,39%% (рис.), концентрації ІРІ (27,1±6,3 пмоль/л, Р<0,05), ТГ (1,8±0,2 ммоль/л, Р>0,05), HOMA-ІР (274,9±18,3, Р<0,05); збільшенням вмісту ХЛПВГ (0,5±0,03 ммоль/л, Р<0,05).
Продовження курсу лікування «Стифімолом» пацієнтам з первинним ожирінням І ст. (1 капсули 3 рази на добу протягом наступних 1,5 міс ) супроводжувалось подальшою позитивною динамікою досліджених показників. Зокрема, зниження параметрів ІМТ становило: [-8,1±0,52% (різниця показників лікування в групах = -7,0±0,82) {Р<0,001}]; МТ, відповідно, [-5,9±0,48% (-7,4±1,02) {Р<0,001}]; ОТ [-6,3±0,42 см (-5,5±0,85) {Р<0,001}]. Одночасно, спостерігалось більш виражене зменшення концентрації циркулюючого інсуліну, зменшення атерогенних фракцій ліпопротеїнів, показників інсулінової резистентності, збільшення вмісту антиатерогенних фракцій ліпопротеїнів, параметрів HOMA-функції бета-клітин. В той же час, показники САТ, ДАТ і ЧСС істотно не змінювались (Р>0,05).
Відомо, що недоцільно домагатись отримання ідеальної маси тіла. Оптимальним, клінічно значимим є зменшення МТ на 5-10% вихідної протягом 4-6 міс. Виявлене нами зменшення показників ІМТ на 8,1%, МТ на 5,9% під впливом 3-міс курсу призначення «Стифімолу» пацієнтам з первинним ожирінням І ст. дозволяє стверджувати, що «Стифімол» є високоефективним препаратом в лікуванні первинного ожиріння.
Отримані нами результати дозволяють стверджувати, що «Стифімол» є високоефективним препаратом в лікуванні хворих з первинним ожирінням І ст. Курсове призначення «Стифімолу» супроводжувалось доброю переносимістю препарату, а саме, при об'єктивному огляді в динаміці не виявлено будь-яких патологічних змін або клінічно значущих відхилень; дані клініко-лабораторного обстеження достовірно не змінювались і не виходили за межі норми, пацієнти не відзначали появи побічних реакцій.
Висновки
-
«Стифімол» є високоефективним препаратом в лікуванні хворих з первинним ожирінням І ст.
-
Призначення «Стифімолу» протягом 3 міс хворим з первинним ожирінням І ст. призводить до ефективного зниження показників індексу маси тіла і, відповідно, маси тіла.
-
Встановлено, що призначення «Стифімолу» супроводжується виразним зменшенням апетиту.
-
Курсове призначення «Стифімолу» супроводжується зменшенням показників інсулінової резистентності, покращанням показників ліпідного обміну.
-
«Стифімол» добре переноситься хворими, побічних ефектів не спостерігається.
-
Проведені дослідження дозволяють стверджувати про відсутність у обстежених хворих «синдрому відміни».
-
Рекомендується хворим з первинним ожирінням І ст. на фоні базисної терапії (дієта №8 з енергетичною цінністю добового раціону 1700-1800 ккал ) курсове призначення «Стифімолу» (2 капсули 3 рази на добу протягом 1,5 міс і «Стифімол» по 1 капсулі 3 рази на добу протягом наступних 1,5 міс).
Список літератури знаходиться в редакції.